Rotary Electric Motors, Industrial Controller of Asynchronous Motors and Brushless Motors, AC / DC 300W Dynamometer, DC Motor Load Study, Motor-Generator Set, Asynchronous Squirrel Cage Motor, Asynchronous Squirrel Cage Motor, Brushless AC Motor
Group
Zestawy Edukacyjne
Przejdź do treści

Prawo Biota-Savarta - Stanowisko Edukacyjne, typ: EXP400040

Prawo Biota-Savarta - Stanowisko Edukacyjne, typ: EXP400040Prawo Biota-Savarta – prawo stosowane w elektromagnetyzmie i dynamice płynów. Pozwala określić w dowolnym punkcie przestrzeni indukcję pola magnetycznego, której źródłem jest element przewodnika, przez który płynie prąd elektryczny. Oryginalna wersja została sformułowana dla pola magnetycznego.

HIK-Consulting | Stanowiska i Zestawy Edukacyjne Fizyka
Opis Stanowiska:

Trójosiowy miernik Tesla pozwala na łatwą rejestrację wartości poziomów pola magnetycznego. Oprogramowanie umożliwia pobieranie wartości pomiarowych bezpośrednio na komputerze, co pomaga w szybszym tworzeniu praktycznych raportów z ćwiczeń. W pakiecie ćwiczeń proponujemy badanie prawa Biota-Savarta za pomocą dwóch klasycznych elementów, a mianowicie cewki Helmholtza oraz cewki elektromagnetycznej (solenoid).
                                             HIK-Consulting | Stanowiska i Zestawy Edukacyjne Fizyka

POLE MAGNETYCZNE - SOLENOID

Cewka elektromagnetyczna (solenoid) to urządzenie składające się z drutu elektrycznego nawijanego spiralnie w celu utworzenia długiej cewki. Dzięki przepływowi prądu, wytwarzane jest pole magnetyczne - w spirali pole jest praktycznie jednorodne. Zaletą cewki elektromagnesu (solenoid) jest jej jednorodność. Jednak są też wady: zajmuje więcej miejsca niż cewki Helmholtza i nie może generować silnego pola magnetycznego bez kosztownego sprzętu i systemu chłodzenia.


CEWKI HELMHOLTZA

HIK-Consulting | Stanowiska i Zestawy Edukacyjne Fizyka
Cewki Helmholtza to urządzenia składające się z dwóch okrągłych cewek o tym samym promieniu, równoległych i umieszczonych naprzeciw siebie w odległości równej ich promieniowi. Obieg prądu elektrycznego w tych cewkach wytwarza w ich sąsiedztwie pole magnetyczne, które ma tę cechę, że jest szczególnie równomierne w środku urządzenia w mniejszej objętości niż same cewki. Ten typ cewki jest często używany w fizyce do tworzenia stosunkowo niskich quasi-jednorodnych pól magnetycznych przy użyciu niewielkiej ilości sprzętu. Można go na przykład wykorzystać do wyeliminowania ziemskiego pola magnetycznego, aby zapobiec zakłóceniu eksperymentu. Cewki Helmholtza można modelować za pomocą dwóch kombinacji n zwojów, przez które przepływa ten sam prąd I, o tych samych promieniach R i oddzielonych odległością R.

Zagadnienia Realizowane przez Zestaw Edukacyjny:

  1. prawo Biota-Savarta,
  2. elektromagnes (solenoid),
  3. pole magnetyczne,
  4. indukcja,
  5. gęstość strumienia magnetycznego.
Stanowisko edukacyjne dostarczamy wraz z propozycjami ćwiczeń.Copyright HIK-Consulting, Chabrowa 16, 01-934 Warszawa, Tel.: 784-076-911, 696-930-859, 22 864-9908, Godziny pracy: 8:00~16:00, Pon.-Pt.
Nasza strona używa plików cookies i podobnych technologii. Poprzez brak zmiany ustawień swojej przeglądarki wyrażasz na to zgodę.
Wróć do spisu treści