Rotary Electric Motors, Industrial Controller of Asynchronous Motors and Brushless Motors, AC / DC 300W Dynamometer, DC Motor Load Study, Motor-Generator Set, Asynchronous Squirrel Cage Motor, Asynchronous Squirrel Cage Motor, Brushless AC Motor
Group
Przejdź do treści

Prawo Biota-Savarta - Stanowisko Edukacyjne, typ: EXP400040

Prawo Biota-Savarta - Stanowisko Dydaktyczne EXP400040 (Fizyka)Prawo Biota-Savarta – prawo stosowane w elektromagnetyzmie i dynamice płynów. Pozwala określić w dowolnym punkcie przestrzeni indukcję pola magnetycznego, której źródłem jest element przewodnika, przez który płynie prąd elektryczny. Oryginalna wersja została sformułowana dla pola magnetycznego.


HIK-Consulting | Stanowiska i Zestawy Edukacyjne Fizyka
Opis Stanowiska:

Trójosiowy miernik Tesla pozwala na łatwą rejestrację wartości poziomów pola magnetycznego. Oprogramowanie umożliwia pobieranie wartości pomiarowych bezpośrednio na komputerze, co pomaga w szybszym tworzeniu praktycznych raportów z ćwiczeń. W pakiecie ćwiczeń proponujemy badanie prawa Biota-Savarta za pomocą dwóch klasycznych elementów, a mianowicie cewki Helmholtza oraz cewki elektromagnetycznej (solenoid).

                                             HIK-Consulting | Stanowiska i Zestawy Edukacyjne Fizyka

POLE MAGNETYCZNE - SOLENOID

Cewka elektromagnetyczna (solenoid) to urządzenie składające się z drutu elektrycznego nawijanego spiralnie w celu utworzenia długiej cewki. Dzięki przepływowi prądu, wytwarzane jest pole magnetyczne - w spirali pole jest praktycznie jednorodne. Zaletą cewki elektromagnesu (solenoid) jest jej jednorodność. Jednak są też wady: zajmuje więcej miejsca niż cewki Helmholtza i nie może generować silnego pola magnetycznego bez kosztownego sprzętu i systemu chłodzenia.CEWKI HELMHOLTZA

HIK-Consulting | Stanowiska i Zestawy Edukacyjne Fizyka

Cewki Helmholtza to urządzenia składające się z dwóch okrągłych cewek o tym samym promieniu, równoległych i umieszczonych naprzeciw siebie w odległości równej ich promieniowi. Obieg prądu elektrycznego w tych cewkach wytwarza w ich sąsiedztwie pole magnetyczne, które ma tę cechę, że jest szczególnie równomierne w środku urządzenia w mniejszej objętości niż same cewki. Ten typ cewki jest często używany w fizyce do tworzenia stosunkowo niskich quasi-jednorodnych pól magnetycznych przy użyciu niewielkiej ilości sprzętu. Można go na przykład wykorzystać do wyeliminowania ziemskiego pola magnetycznego, aby zapobiec zakłóceniu eksperymentu. Cewki Helmholtza można modelować za pomocą dwóch kombinacji n zwojów, przez które przepływa ten sam prąd I, o tych samych promieniach R i oddzielonych odległością R.


Zagadnienia Realizowane przez Zestaw Edukacyjny:

  • prawo Biota-Savarta,
  • elektromagnes (solenoid),
  • pole magnetyczne,
  • indukcja,
  • gęstość strumienia magnetycznego.

Stanowisko edukacyjne dostarczamy wraz z propozycjami ćwiczeń.

Czas dostawy: 4 do 8 tygodni.


Stanowisko Dydaktyczne, Stanowiska Laboratoryjne, Zestawy Edukacyjne Fizyka Doświadczalna

Copyright HIK-Consulting Chabrowa 16, 01-934 Warszawa tel.: 784-076-911, 696-930-859, 22 864-9908, godziny pracy: 8:00~16:00, pon.-pt.
Nasza strona używa plików cookies i podobnych technologii. Poprzez brak zmiany ustawień swojej przeglądarki wyrażasz na to zgodę.
Wróć do spisu treści